Вирощування полуниці: поради з живлення культури

Все, що вам потрібно знати про підгодівлю полуниці, найкращі практики, відповідні продукти, польові випробування і багато іншого.

Поради з вирощування полуниці (Fragaria ananassa)

  • Полуниці найкраще ростуть на ґрунтах із рівнем pH між 5,5 і 6,5.

  • На ґрунтах із високим рівнем pH (вище 7,5) зазвичай може з'явитися дефіцит фосфору, але буває і інших мікроелементів.

  • На ґрунтах із низьким рівнем pH (нижче 5,5) може з'явитися нестача фосфору, молібдену й кальцію.

  • Найкращі врожаї отримують, коли полуниця росте на глибокому, родючому ґрунті, багатому на органічну речовину.

  • Полуниця дуже чутлива до асфіксії коренів, тому щоб цього уникнути кущі полуниці зазвичай садять у горбки.

  • При температурі нижче 14 градусів розвиток і якість суцвіть полуниці може бути під загрозою.

  • Зрошування необхідне для високого врожаю полуниці. Коренева система рослини є неглибокою, у глинистих ґрунтах 80-90% відсотків її знаходиться у верхніх 15 см ґрунту, а у гарно дренованих піщано-глинистих ґрунтах 50% кореневої системи перебуває у верхніх 15 см ґрунту.

  • Крапельне зрошування - це найбільш широко використовуваний метод підгодівлі полуниці. Цей метод дозволяє точно дозувати кількість води, але також це уможливлює доступ поживних речовин завдяки використанню водорозчинних добрив.

Фото здорової полуниці
Врожай промислової полуниці

Роль поживних речовин

Азот

Стимулює великий обсяг врожаю й забезпечує вегетативний ріст рослини. Грає ключову роль у синтезі протеїнів, які беруть пряму участь у рості й плодоношенні.

Фосфор

Заохочує розвиток кореневої системи. Необхідний для цвітіння і таким чином для високої кількості й збереження плодів. Потрібний для ефективного використання енергії рослиною. Стимулює ділення клітин.

Калій

Покращує транспортування цукрів до плодів та є кофактором десятків ензимів. Регулює використання води, в основному через отвори продихів. Покращує вміст цукру в плодах. Зменшує вразливість до багатьох видів абіотичного й біотичного стресу. Покращує колір, пружність м’якоті, форму й загальний об’єм врожаю плодів.

Кальцій

Робить клітинну стінку стабільною, таким чином даруючи рослині міцну структуру й стійкість до хвороб. Достатня кількість кальцію запобігає верхівковій гнилі. Елемент також подовжує термін зберігання плодів.

Магній

Магній є важливою частиною молекули хлорофілу й відіграє ключову роль у фотосинтезі. Покращує використання заліза. Транспортує фосфор по рослині. Є водночас і активатором, і складовою багатьох ензимів. Допомагає рослині набути глибокого зеленого кольору.

Сульфур

Структурний елемент протеїнів та пептидів. Активний у перетворенні неорганічного азоту на протеїн. Є структурним компонентом багатьох ензимів. Каталізує утворення хлорофілу.

Залізо

Необхідне для синтезу протеїнів та хлорофілу. Важливий фактор для багатьох ензимів, пов’язаний із транспортуванням енергії та системами дихання рослини.

Манган

Важливі ролі у фотосинтезі: реакція Гілла (розщеплення H2O), транспортування електронів, асиміляція CO2. Формування рибофлавіну, аскорбінової кислоти та каротину.

Бор

Рух цукрів і вуглеводів. Запилення й утворення насіння. Поділ клітин і формування клітинної стінки, елемент також пов’язаний із всотуванням і використанням кальцію.

Нестача елементів

Азот

Вегетативний ріст і плодоношення серйозно обмежені. Колір листків від світло-зеленого до жовтого; молоде листя все ще доволі зелене за рахунок азоту, мобілізованого від старішого листя. Темно-червоне, фіолетове, жовте чи світло-зелене листя. Врожай маленький, плоди бліді, невеликі і м’ясисті.

Фосфор

Рослини з нестачею фосфору мають слабкі корені, погано ростуть і утворюють маленькі, темні, тьмяні листки сіро-зеленого кольору. Листя стає фіолетово-коричневим по всій листковій пластинці чи на дистальних краях (див. фото). Зав’язування плодів обмежене, як і плодоношення. Нестача фосфору найчастіше відбувається, коли рівень pH у ґрунті занизький (7,0).

Калій

Старіше листя найчутливіше, воно виявляє опіки на краях, а також темне знебарвлення. Продовження черешка на центральний листочок темнішає, і основи інших листочків також піддаються некрозу. Зубчасті кінчики та краї старішого листя червоніють і висихають. Ці симптоми поступово рухаються досередини між жилками, поки більша частина листкової пластинки не буде уражена.

Кальцій

Наймолодші листки загортаються униз, їхні краї стають “обпаленими”. Спостерігається затримка в рості й некроз наймолодшого листя та точок росту в верхній частині рослини. При більш серйозній нестачі спостерігається також пожовтіння країв листка. Зрілі і старіші листки в основному залишаються без змін. Серйозний дефіцит викликає обпадання цвіту і смерть точки росту; вуса й черешки листя можуть розвинути темне ураження. Плоди менші і мають тверду текстуру, ріст коренів також погіршений. Спостерігається опік кінчиків листків, і зморщення допомагає відрізнити нестачу кальцію від дефіциту бору, який призводить до деформованих і товстіших листків.

Магній

Пожовтіння старішого листя, яке починається між великими жилками, які залишаються тонкою зеленою лінією; у важких випадках, у місцях пожовтіння розвивається легкий опік. Молодше листя страждає менше. Плоди рослин із дефіцитом магнію мають менш яскравий колір і м’якшу текстуру. Врожай менший. Дефіцит виявляється переважно на полях, які отримали великі дози азотного чи калійного добрива.

Залізо

Пожовтіння виникає спочатку на молодому листі й має чітко міжжилковий характер. Всі інші листки зберігають свій темно-зелений колір. У випадку сильного дефіциту малі жилки також тьмяніють, і в подальшому листки можуть отримати опіки, особливо при перебуванні на палючому сонці. Поки листки не стануть повністю білими, вони можуть видужати після внесення заліза. Найчастіше дефіцит заліза стається при вирощуванні у лужних (pH > 7,0) чи вапняних ґрунтах, але також може бути викликаний і надлишковим внесенням вапна, поганим дренуванням чи високою концентрацією металічних іонів у ґрунті чи розчині для підгодівлі.

   

Нестача фосфору

   

Нестача магнію

Нестача заліза

Чутливість до хлору

Полуниця вважається однією з найчутливіших рослин до солоності загалом, і особливо до вмісту хлоридів.

Краї листя, яке зазнало впливу хлору, стають сухими й коричневими, також розвивається ламкість листя, обмежений ріст рослини, відмирання коренів і цілої рослини.

Максимальний припустимий рівень хлоридів у ґрунті в більшості випадків становить 5–7 міліеквівалентів/л ( meq/L), але це число трохи варіюється. Максимальний припустимий вміст хлоридів у воді для зрошування становить 3–5 міліеквівалентів/л (meq/L).

Вміст хлоридів, який перевищує 0,5% у сухій речовині рослини, вказує на хлоридну токсичність.

Методи підгодівлі

Фертигація Крапельне зрошування на відкритому полі й на критих ділянках

Позаяк крапельне зрошування настільки часто застосовується для цієї культури, підгодівля переважно проводиться методом фертигації з використанням повністю водорозчинних добрив, адаптуючи пропорції N-P-K-Ca-Mg до потреб культури на кожній стадії розвитку.

В ґрунті потреби полуниці мають покривати такі складові:

  1. Елементи, які від природи присутні у воді для зрошування
  2. Елементи, які вже присутні в ґрунті
  3. Додаткове внесення добрив у ґрунт
  4. Додаткове всотування добрив з крапельного зрошування

Потреби полуниці = поживні речовини з ґрунту (наприклад, із запасів чи через мінералізацію) + елементи, що містяться у воді + добрива, внесені в ґрунт + додаткове підживлення під час вирощування (водорозчинні добрива).

Позакоренева підгодівля

Це поширена практика у підгодівлі полуниці шляхом змішування добрив із продуктами для захисту рослин. Позакореневе підживлення стимулює розвиток рослин, зміцнює рослини проти абіотичних (наприклад, засуха, спека, холодний ґрунт) та біотичних факторів (наприклад, нематоди, шкідники й хвороби), і коригує дефіцит мінералів.

Добрива контрольованого вивільнення для полуничних полів

Використання добрив контрольованого вивільнення на полуниці швидко популяризується внаслідок потреби заощадити на робочій силі та покращити продуктивність поля. Наприклад, у США, використання азотно-фосфорно-калійних добрив контрольованого вивільнення швидко розповсюдилося і зараз застосовується на більш ніж 55% с/г площ (26 тис. га) по всій країні, в основному в Каліфорнії.

Зазвичай одне внесення добре розроблених гранул добрива контрольованого внесення, як-от Agroblen, перед посадкою, може забезпечити більшу частину потреб рослини у мінеральних речовинах, досягаючи високих врожаїв ~ 60 MT/га високоякісних плодів для споживання свіжими. Додаткове внесення водорозчинних добрив фертигацією також є поширеною практикою.

Безґрунтове вирощування в теплицях

Полуниця дуже добре реагує на інтенсивний режим підгодівлі у контрольованому захищеному середовищі, як це відбувається із винятковим успіхом у Голландії.

Спеціальні формули живлення були розроблені для безґрунтового вирощування.

Складно давати поради про підгодівлю над землею, оскільки для цього необхідно провести аналіз води, а також взяти до уваги потреби сорту.

При безґрунтовому вирощуванні, потреби полуниці мають закривати такі складові:

  • Елементи, які від природи присутні у воді для зрошування
  • Додаткове всотування добрив з крапельного зрошування

Потреби полуниці = поживні речовини, що містяться у воді + додаткове підживлення під час вирощування (водорозчинні добрива).

Питання і відповіді

Ось деякі питання, які ми часто отримували від фермерів щодо вирощування полуниці.

  • Зазвичай перше внесення водорозчинних добрив після висаджування відбувається через 15 днів після висаджування.

  • Ні, не можна мішати нітрат кальцію з фосфоровмісним продуктом в одній траі. Це може викликати випадіння осаду й забити вашу систему крапельного зрошування. Якщо у вас немає двох різних резервуарів, використовуйте Agrolution Special. Agrolution Special – це унікальна лінійка водорозчинних продуктів, яка містить NPK, кальцій і MgO в одному продукті.

Якщо ви маєте додаткові питання, ми будемо раді допомогти.

Пов'язані сільськогосподарські культури

Дізнатися більше про інші культури